xمقاومت به سایش خوب و استحکام کششی خوبی الاستیسیته و انعطاف پذیری بالا عملکرد دینامیکی خوب سطح میرایی پایین مرور زمان باعث فرسودگی و کاهش مقاومت شیمیایی، روغنی و اوزون می شود. افزایش دما مقاومت این لاستیک ها را کم می کند. بیشترین مصرف صنعتی لاستیک طبیعی در تولید تایر، تیوپ، قطعات ویژه صنعتی، قطعات ولکانیزه و قطعات ضد سایش است.

• لاستیک‌های مصنوعی: مقاومت بالاتر از لاستیک طبیعی در برابر نفت، روغن، مواد شیمیایی مشخص و اکسیژن عمر و مقاومت بهتر در برابر شرایط جوی نسبت به لاستیک طبیعی انعطاف پذیری خوبی در گستره‌ی دمایی وسیع

روش عمل آوری کائوچو: بومیان آمریکایی برای تهیه کائوچو پس از ایجاد شکاف در درخت شیرابه سفید رنگی که از آن خارج می شود را جمع آوری می کردند سپس شیرابه ها را صاف و طی دو مرحله به آن آمونیاک و در ادامه اسید می افزودند تا ذرات معلق لاستیک منعقد شود. ذرات را با غلتک فشرده می کردند تا حالت ورق به خود بگیرد و در نهایت خشک می کردند. امروز نیز آماده سازی کائوچو قبل از صادرات و فروش تقریبا همین گونه است. جالب آنکه بدانیدکائوچوی خام، ماده ای سست و چسبناک است و خاصیت کشسانی زیادی ندارد.
استحکام و کشسانی کائوچو را با افزودن گوگرد (فرآیند ولکانیزاسیون) تقویت می کنند.کائوچو به همراه گوگرد، دوده، روغن، مواد تاخیر دهنده و سایر مواد مخلوط می شوند، سپس به صورت ورقه درآمده و در مراحل بعدی بر حسب محصول مورد نیاز، عملیات لازم روی آن انجام می گیرد. در مرحله آخر برای تثبیت شکل به لاستیک حرارت داده می شود تا به شکل نهایی مانند تایر، تیوپ، توپ و غیره در آید. بخاطر داشته باشید که فرایند ولکانیزاسیون برگشت ناپذیر است.
روش های تولید الاستومر ها:
برای تولید قطعات الاستومری، ابتدا کائوچو(مصنوعی یا طبیعی یا ترکیبی از هر دو) را با درصد مشخصی از مواد افزودنی در شرایط تحت کنترل ترکیب می کنند. پس از اختلاط ترکیب، زمان شکل دهی است. در نهایت ولکانش شکل نهایی را در ترکیب لاستیک ثابت خواهد کرد.

مراحل آماده سازی لاستیک عبارتند از:مواد اولیه: انبار، حمل و نقل، آمیخته سازی و بکارگیریاختلاط: مخلوط کن داخلی(بن بوری)، آسیاب دو غلتکهشکل دهی: اکستروژن، کلندرینگ خوراک سرد یا گرم ، کلندرینگ ورق یا الیاف و پروفیلولکانیزاسیون: قالب گیری فشاری، قالبگیری انتقالی، قالب گیری تزریقی و ولکانیزاسیون پیوسته

نویسنده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *